Pocono Family YMCA Piranhas undefeated for 3rd year in a row.

The Pocono Piranhas complete their regular season with a perfect record of with their win on Bloomsburg YMCA.  This is the 3rd year in a row the Piranhas have been undefeated in the Penn Del League.   The girls won the meet 4 age groups to 1 and the boys won all 5 age groups.  The next step for the Piranhas will the League Championship meet held at the Wilkes-Barre CYC where they will swim against 5 other YMCAs including Bloomsburg YMCA, Scranton YMCA, Schuylkill YMCA, Hazelton YMCA and Wilkes Barre YMCA.  There will be over 400 swimmers in the League Championship meet and the Piranhas are a strong favorite to come out on top.

The Piranhas also recognized their graduating seniors with their “Senior Recognition” during the meet with their parents to show gratitude for all their years of dedication and hard work.  Martin Bohdan (3 years) of Cresco, Mary Cerbone (9 years) of Kunkletown, Travis (2 years) and Tyler Dalton (3 years) of Pocono Mountain, Kelsey Eastman (3 years) of Effort, Paige Kupsky (2 years) of Bear Creek, Colin Naturale (10 years) of Dingmans Ferry, Karthik Ramaswamy (4 years) of Dingmans Ferry and Emily Wolbert (14 years) of East Stroudsburg.

Pocono Piranhas placing in the top 3 listed below.

Girls 15-19: 200 Med Relay – 1st  (1:54.55) Emily Wolbert, Mary Cerbone, Kelsey Eastman, Tara Kupsky

Boys 15-19: 200 Med Relay – 1st (1:42.89) TJ Dalton, Tyler Dalton, Zack Wolbert, Martin Bohdan

Girls 13-14: 200 Med Relay 1st (2:06.01) Corinne McCall, Hannah Persaud, Julia Delaney, Aviah Dahlgren

Girls 11-12: 200 Med Relay 2nd (2:16.70) Cara McCall, Kaya Quinones, Markayleh Williams, Dana Persaud

Girls 9-10: 200 Med Relay 2nd (2:36.79) Mary Kupsky, Alyssa Kelly, Grace Peppiatt, Katie Hosko

Boys 9-10: 200 Med Relay 1st (3:44.31) Darian Henrey, Carter Mui, Brandon Poveromo, Adam Yagan

Girls 8 & Under: 100 Med Relay 1st (1:27.37) Marina Gasgonia, Sydney Wolbert, Shea McGlynn, Suzanne Tassinari

Girls 15-19: 200 Free – 2nd (1:58.51) Tara Kupsky, 3rd Paige Kupsky

Boys 15-19: 200 Free- 2nd (1:53.25) Tyler Dalton, 3rd Martin Bohdan

Girls 13-14: 200 Free – 1st (2:6.41) Paige Jackett, 2nd Corinne McCall, 3rd Mackenzie Piacenti

Boys 13-14: 200 Free – 1st (2:00.00) Luke Stevens, 2nd Adam Deemer, 2nd Ben Gonzalez

Girls 11-12: 200 Free – 2nd (2:17.00) Sierra Hartman

Boys 11-12: 200 Free – 2nd (2:28.44) Justin Oliver, 3rd Jonathan Jacobson

Girls 15-19: 50 Free – 1st (25.31) Kelsey Eastman

Boys 15-19: 50 Free – 1st (23.14) Martin Bohdan, 2nd Colin Naturale

Girls 13-14: 50 Free – 1st (26.42) Lauren Fenn, 2nd Sasha Persaud

Boys 13-14: 50 Free – 1st (23.95) Kevin Oliver, 3rd Juan Hernandez

Girls 11-12: 50 Free – 1st (26.42) Sierra Gillan, 2nd Natalie Eastman

Boys 11-12: 50 Free – 2nd (31.00) Jaiden Henry, 3rd Kuba Niewiarowski

Girls 9-10: 50 Free – 1st (29.01) Ryleigh Collin, 3rd Jewel Little

Boys 9-10: 50 Free – 2nd (33.46) Jason Zhao, 3rd Darian Henry

Girls 8 & Under: 25 Free – 1st (16.67) Marina Gasgonia, 2nd Jenna Kimler

Boys 8 & Under: 25 Free – 2nd (18.49) Shane Naturale

Girls 15-19: 100 Back – 1st (1:02.93) Emily Wolbert, 2nd Paige Kupsky

Boys 15-19: 100 Back – 1st (59.78) TJ Dalton, 3rd Connor McCall

Girls 13-14: 100 Back- 1st (1:06.51) Lauren Fenn, 3rd Savannah Poveromo

Boys 13-14: 100 Back – 2nd (1:05.06) Justin Tagliaferri, 3rd Adam Deemer

Girls 11-12: 50 Back – 3rd (34.31) Tori Fenn

Boys 11-12: 50 Back – 2nd (36.81) Kuba Niewiarowski, 3rd Jonathan Jacobson

Girls 9-10: 50 Back- 1st (39.29) Grace Peppiatt, 2nd Mary Kupsky

Boys 9-10: 50 Back – 1st (30.93) Woobie Kupsky

Girls 8 & Under: 25 Back – 1st (22.53) Shea McGlynn, 3rd Grace Stevens

Boys 8 & Under: 25 Back – 1st (20.86) Mr. Freeze Oliver

Girls 15-19: 100 Breast – 1st (1:11.56) Kelsey Eastman

Boys 15-19: 100 Breast – 1st (1:05.50) Tyler Dalton, 2nd Liam Naturale

Girls 13-14: 100 Breast – 1st (1:15.39) April Kupsky, 2nd Hanna Persaud

Boy 13-14: 100 Breast – 1st (1:07.03) William Cerbone, 3rd Ben Gonzalez

Girls 11-12: 50 Breast – 2nd (37.53) Kaya Quinones

Boys 11-12: 50 Breast – 1st (38.74) Mark Williams, 3rd Jaiden Henry

Girls 9-10: 50 Breast – 2nd (39.47) Jewel Little, 3rd Lily Picenti

Boys 9-10: 50 Breast – 1st (45.45) Dragon Oliver, 2nd Carter Mui, 3rd Josef Franzo

Girls 8 & Under: 25 Breast – 1st (24.90) Jenna Kimler, 2nd Sydney Wolbert

Boys 8 & Under: 25 Breast – 2nd (27.45) Shane Naturale, 3rd Knighthawk

Girls 15-19: 500 Free – 1st (5:20.06) Tara Kupsky

Boys 15-19: 500 Free – 1st (5:10.08) Tyler Dalton, 3rd Conor McCall

Girls 8 & Under: 50 Free – 1st (37.83) Marina Gasgonia, 2nd Grace Stevens

Boys 8 & Under: 50 Free – 2nd (1:00.01) Knighthawk Persaud, 3rd Chalup batman McGlynn

Girls 9-10: 100 Free – 1st (1:04.30) Ryleigh Collins, 3rd Lily Piacenti

Boys 9-10: 100 Free – 1st (59.80) Woobie Kupsky, 3rd Adam Yagan

Girls 11-12: 100 Free – 1st (1:01.53) Sierra Hartmann, 3rd Cara McCall

Boys 11-12: 100 Free – 1st (57.08) Tyler Mui, 3rd Kuba Niewiaroski

Girls 13-14: 100 Free – 1st (58.28) Paige Jackett, 2nd Sasha Persaud

Boys 13-14: 100 Free – 1st (54.38) Kevin Oliver, Luke Stevens, 3rd Adam Deemer

Girls 15-19: 100 Free – 2nd (55.72) Mary Cerbone, 3rd Paige Kupsky

Boys 15-19: 100 Free – 1st (49.68) Zack Wolbert, 2nd Colin Naturale

Girls 8 & Under: 25 Fly – 1st (20.48) Suzanne Tassinari, 2nd Shea McGlynn

Boys 8 & Under: 25 Fly – 1st (22.36) Mr Freeze Oliver, 2nd Chalupa Batman McGlynn

Girls 9-10: 50 Fly – 1st (35.97) Grace Peppiatt

Boys 9-10: 50 Fly – 2nd (46.05) Carter Mui, 3rd Brandon Poveromo

Girls 11-12: 50 Fly – 1st (28.49) Sierra Gillan, 3rd Natalie Eastman

Boys 11-12: 50 Fly – 1st (32.04) Justin Oliver

Girls 13-14: 100 Fly – 1st (1:09.61) Julia Delaney, 3rd Hannah Persaud

Boys 13-14: 100 Fly – 1st (1:02.86) Juan Herandez, 3rd Justin Tagliaferri

Girls 15-19: 100 Fly – 1st (1:00.63) Emily Wolbert, 3rd Nicole Lukesh

Boys 15-19: 100 Fly – 1st (59.75) Liam Naturale

Girls 9-10: 100 IM – 2nd (1:24.46) Alyssa Kelly, 3rd Katie Hosko

Boys 9-10: 100 IM – 2nd (1:27.69) Jason Zhao, 3rd Dragon Oliver

Girls 11-12: 200 IM – 2nd (2:41.39) Tori Fenn, 3rd Kaya Quinones

Boys 11-12: 200 IM – 1st (2:26.86) Tyler Mui, 3rd Mark Williams

Girls 13-14: 200 IM – 1st (2:20.70) April Kupsky

Boys 13-14: 200 IM – 1st (2:14.65) Kevin Oliver, 2nd William Cerbone

Girls 15-19: 200 IM – 1st (2:21.54) Mary Cerbone

Boys 15-19: 200 IM – 1st (2:01.97) Zack Wolbert (Pool Record), 3rd Karthik Ramaswamy

Girls 8 & Under: 100 Free Relay – 1st (1:27.06) Sydney, Jenna Kimler, Grace Stevens, Suzanne Tassinari

Boys 8 & Under: 100 Free Relay – 1st (1:30.56) Shane Naturale, Eryk Mackowski, Keshav Persaud, Mr Freeze Oliver

Girls 9-10: 200 Free Relay – 1st (2:09.31) Jewel Little, Lily Piacenti, Alyssa Kelly, Ryleigh Collins

Boys 9-10: 200 Free Relay – 1st (2:14.78) Dragon Oliver, Darian Henry, Jason Zhao, Woobie Kupsky

Girls 11-12: 200 Free Relay – 1st (1:53.08) Sierra Hartman, Tori Fenn, Natalie Eastman, Sierra Gillan

Boys 11-12: 200 Free Relay – 1st (1:53.68) Justin Oliver, Jaiden Henry, Mark Williams, Tyler Mui

Girls 13-14: 200 Free Relay – 1st (1:49.61) Paige Jackett, Sasha Persaud, April Kupsky, Lauren Fenn

Boys 13-14: 200 Free Relay – 1st (1:43.78) Juan Hernandez, Justin Tagliaferri, William Cerbone, Luke Stevens

Boys 15-19: 200 Free Relay – 1st (1:45.75) Colin Naturale, Karthik Ramaswammy, Conor McCall, Liam Naturale

Eric Kupsky Breaks meet Record and Wins High Point Award

2015-12-20 18.25.15The Pocono Piranhas competed in the 54th Christmas Invitational at the University of Pittsburgh December 17-20 and broke a total of 9 Monroe County records, 1 meet record and a High Point winner (Eric Kupsky).  Eric broke the 10 & Under 100 back meet record with a 1:04.93.  Zack Wolbert broke 6 Monroe County records including the 100 Free – 48.06, 200 Free – 1:42.96, 500 Free – 4:43.02, 100 Fly – 50.65, 200 Fly – 1:51.34, 200 IM – 1:53.94 along with Tara Kupsky who broke the 200 Breast – 2:27.99 and Tara Kupsky, Kelsey Eastman, Emily Wolbert and Mary Cerbone broke the 400 Free Relay – 3:38.73 and Emily Wolbert, Paige Jackett, Kelsey Eastman and Mary Cerbone broke the 800 Free Relay – 7:53.46.  The Piranhas placed 9th with 68 teams and over 1,300 swimmers competing in the meet.

2015-12-17 16.13.26Pocono Piranhas placing in the top 16 listed below.

Boys 10 & Under: 200 IM – Eric Kupsky, 1st – 2:22.34 (Team Record)

Girls 13-14: 200IM – April Kupsky, 15th – 2:16.16

Boys 15 & Up: 200IM – Zack Wolbert, 4th – 1:52.94 (Monroe County and Team Record)

Girls 15 & Up: 200IM – Emily Wolbert, 12th – 2:10.04

Boys 15 & Up: 100 Fly – Zack Wolbert, 2nd – 50.65 (Monroe County and Team Record)

Girls 15 & Up: 100 Fly – Emily Wolbert, 13th – 57.69

Girls 15 & Up: 800 Free Relay – Emily Wolbert, Paige Jackett, Kelsey Eastman, Mary Cerbone, 4th – 7:53.46 (Monroe County and Team Record)

Girls 13-14: 500 Free – Paige Jackett, 12th –  5:21.93, April Kupsky, 16th – 5:25.23

Boys 15 & Up: 500 Free – Zack Wolbert, 9th –  4:43.02 (Monroe County and Team Record)

Boys 10 & Under: 200 Free – Eric Kupsky, 1st – 2:03.75 (Team Record)

Boys 10 & Under: 50 Fly – Eric Kupsky, 1st – 30.57

Boys 10 & Under: 100 IM – Eric Kupsky, 1st – 1:06.55 (Team Record)

Girls 15 & Up: 200 Free – Mary Cerbone, 14th – 1:57.05

Boys 15 & Up: 200 Free – Zack Wolbert, 6th – 1:42.96 (Monroe County and Team Record)

Boys 15 & Up: 100 Back – Zack Wolbert, 3rd – 52.12

Girls 15 & Up: 100 Back – Emily Wolbert, 12th – 1:00.11

Boys 13-14: 200 Breast – Kevin Oliver, 14th – 2:24.47

Girls 15 & Up: 200 Breast – Tara Kupsky, 13th – 2:27.99 (Monroe County and Team Record), Mary Cerbone, 15th – 2:29.95

Boys 15 & Up: 50 Free – Zack Wolbert, 7th – 22.00

Girls 15 & Up: 50 Free – Kelsey Eastman, 7th – 24.41, Mary Cerbone, 8th – 24.47

Girls 13-14: 400 IM – April Kupsky, 12th – 4:48.73

Girls 15 & Up: 400IM – Tara Kupsky, 6th – 4:36.47, Emily Wolbert, 15th – 4:40.61

Boys 10 & Under: 100 Free – Eric Kupsky, 1st – 57.64 (Team Record)

Boys 10 & Under: 100 Breast – Eric Kupsky, 4th – 1:19.09

Boys 10 & Under: 50 Back – Eric Kupsky, 1st – 31.05

Girls 15 & Up: 400 Free Relay – Tara Kupsky, Kelsey Eastman, Emily Wolbert, Mary Cerbone, 6th (Monroe County and Team Record)

Boys 15 & Up: 100 Free – Zack Wolbert, 2nd – 48.06 (Monroe County and Team Record)

Girls 15 & Up: 100 Free – Kelsey Eastman, 8th – 53.69

Girls 13-14: 200 Fly – April Kupsky, 6th –  2:14.28

Girls 15 & Up: 200 Fly – Emily Wolbert, 3rd – 2:05.05

Boys 15 & Up: 200 Fly – Zack Wolbert, 3rd – 1:51.34 (Monroe County and Team Record)

Girls 15 & Up: 100 Breast – Kelsey Eastman, 7th –  1:07.81, Emily Wolbert, 9th – 1:07.51

Boys 10 & Under: 100 Back – Eric Kupsky, 1st – 1:04.93 (Meet Record and Team Record)

Boys 10 & Under: 50 Free – Eric Kupsky, 1st – 26.97 (Team Record)

Boys 10 & Under: 100 Fly – Eric Kupsky, 1st – 1:06.47