Pocono Family YMCA Piranhas break 3 pool records and remain undefeated

Photos by ELTC Photos

 Pocono Family YMCA Piranhas break pool records. 

 12308735_1230193953662897_7570266571243157460_nThe Pocono Piranhas break 3 pool records and remain undefeated with an impressive 5-0 in the Girls and 3-2 in the Boys victory Sunday December 6th over the Hazelton YMCA.  Tara Kupsky broke the pool record in the 500 Free with a 5:19.73, Zack Wolbert broke the pool record in the 100 Fly with a 52.66 and Mary Cerbone, Emily Wolbert, Tara Kupsky and Kelsey Eastman broke the pool record in the 200 Free Relay with a 1:41.23.

12341145_1230193416996284_7565716048224405308_nPocono Piranhas placing in the top 3 listed below.

Girls 15-19: 200 Med Relay – 1st  (1:56.22) Emily Wolbert, Mary Cerbone, Paige Kupsky, Kelsey Eastman

Boys 15-19: 200 Med Relay – 1st (1:43.38) TJ Dalton, Tyler Dalton, Zack Wolbert, Martin Bohdan

Girls 13-14: 200 Med Relay 1st (2:00.34) Lauren Fenn, April Kupsky, Julia Delaney, Paige Jackett

12308402_1230193740329585_9101109136121544792_nBoys 13-14: 200 Med Relay 1st (1:56.19) Adam Deemer, William Cerbone, Juan Hernandez, Kevin Oliver

Girls 11-12: 200 Med Relay 2nd (2:55.33) Julia Blose, Zoey Delaney, Dana Persaud, Teagan Jackett

Boys 11-12: 200 Med Relay 1st (2:04.63) Woobie Kupsky, Tyler Mui, Justin Oliver, Mark Williams

Girls 9-10: 200 Med Relay 1st (2:26.70) Madison Gillan, Jewel Little, Marianne Tassinaru, Lily Piacenti

Girls 8 & Under: 100 Med Relay 1st (1:37.23) Shea McGlynn, Jenna Kimler, Suzanne Tassinari, Sydney Wolbert

Girls 15-19: 200 Free – 1st (2:01.38) Emily Wolbert

12308429_1230193546996271_1322790874982531595_nBoys 15-19: 200 Free- 1st (1:48.44) Zack Wolbert, 3rd Conor McCall

Girls 13-14: 200 Free – 1st (2:04.57) Paige Jackett, 2nd Corinne McCall, 3rd Savannah Poveromo

Boys 13-14: 200 Free – 1st (2:06.80) Adam Deemer, 2nd Rory Naturale

Girls 11-12: 200 Free – 1st (2:18.65) Sierra Hartman, 3rd Dana Persaud

Boys 11-12: 200 Free – 1st (2:24.94) Justin Oliver

Girls 15-19: 50 Free – 1st (25.32) Kelsey Eastman, 3rd Morgan Murphy

12346309_1230193426996283_4255321217412144214_nBoys 15-19: 50 Free – 1st (22.79) Martin Bohdan

Girls 13-14: 50 Free – 2nd (26.42) Lauren Fenn, 3rd Sasha Persaud

Boys 13-14: 50 Free – 1st (26.35) Justin Tagliaferri, 2nd Stephen Crikelair, 3rd William Gore

Girls 11-12: 50 Free – 1st (28.83) Tori Fenn, 2nd Natalie Eastman, 3rd Julia Blose

Boys 11-12: 50 Free – 1st (25.40) Tyler Mui

Girls 9-10: 50 Free – 1st (31.14) Jewel Little, 2nd Lily Piacenti

Boys 9-10: 50 Free – 3rd (42.09) Brandon Poveromo

Girls 8 & Under: 25 Free – 1st (20.63) Suzanne Tassinari, 2nd Jenna Kimler

Boys 8 & Under: 25 Free – 1st (18.52) Shane Naturale, 3rd Eryk Mackowski

Girls 15-19: 100 Back – 1st (1:05.31) Tara Kupsky, 2nd Paige Kupsky

Boys 15-19: 100 Back – 1st (1:00.19) TJ Dalton

Girls 13-14: 100 Back- 1st (1:02.56) Lauren Fenn, 3rd Corrinne McCall

Boys 13-14: 100 Back – 1st (1:07.50) Juan Hernandez, 2nd William Gore

Girls 11-12: 50 Back – 2nd (33.44) Tori Fenn, 3rd Cara McCall

Boys 11-12: 50 Back – 1st (30.68) Woobie Kupsky

Girls 9-10: 50 Back- 1st (36.27) Madison Gillan, 2nd Mary Kupsky, 3rd Katie Hosko

Boys 9-10: 50 Back – 1st (44.60) Carter Mui

Girls 8 & Under: 25 Back – 1st (22.47) Shea McGlynn, 3rd Kelis Brown

Boys 8 & Under: 25 Back – 1st (20.03) Mr. Freeze Oliver, 3rd Logan Santiago

Girls 15-19: 100 Breast – 1st (1:10.98) Mary Cerbone, 2nd Morgan Murphy

Boys 15-19: 100 Breast – 1st (1:05.25) Tyler Dalton, 2nd Patrick Bohdan

Girls 13-14: 100 Breast – 1st (1:16.50) April Kupsky, 2nd Hanna Persaud

Boy 13-14: 100 Breast – 1st (1:10.22) William Cerbone, 2nd Ben Gonzalez

Girls 11-12: 50 Breast – 1st (35.19) Mark Williams, 3rd Dragon Oliver

Boys 11-12: 50 Breast – 1st (38.76) Tyler Mui, 2nd (36.25) William Cerbone

Girls 9-10: 50 Breast – 1st (42.07) Jewel Little, 3rd Lea Gore

Girls 8 & Under: 25 Breast – 2nd (25.00) Sydney Wolbert, 3rd Jenna Kimler

Boys 8 & Under: 25 Breast – 2nd (26.91) Shane Naturale

Girls 15-19: 500 Free – 1st (5:19.73)(New Pool Redord) Paige Kupsky, 2nd Emily Wolbert, 3rd Elizabeth Franzo

Boys 15-19: 500 Free – 1st (5:32.22) Conor McCall

Girls 8 & Under: 50 Free – 2nd (44.74) Shea McGlynn

Boys 8 & Under: 50 Free – 3rd (1:03.26) Knighthawk Persaud

Girls 9-10: 100 Free – 1st (1:10.87) Marianne Tassinari, 2nd Lily Piacenti

Boys 9-10: 100 Free – 3rd (1:30.21) Brandon Poveromo

Girls 11-12: 100 Free – 2nd (1:02.82) Sierra Hartmann

Boys 11-12: 100 Free – 1st (56.17) Tyler Mui

Girls 13-14: 100 Free – 1st (59.19) Paige Jackett, 2nd Julia Delaney, 3rd Sasha Persaud

Boys 13-14: 100 Free – 1st (57.86) Justin Tagliaferri, 2nd William Cerbone, Stephen Crikelair

Girls 15-19: 100 Free – 1st (50.26) Marin Bohdan, 3rd Kevin Oliver

Boys 15-19: 100 Free – 1st (55.37) Colin Naturale, 2nd (57.55) Conor McCall

Girls 8 & Under: 25 Fly – 2nd (22.92) Suzanne Tassinari, 3rd Sydney Wolbert

Boys 8 & Under: 25 Fly – 1st (22.85) Mr Freeze Oliver

Girls 9-10: 50 Fly – 1st (36.17) Grace Peppiatt, 2nd Madison Gillan, 3rd Katie Hosko

Boys 9-10: 50 Fly – 2nd (43.81) Carter Mui

Girls 11-12: 50 Fly – 1st (31.64) Natalie Eastman

Boys 11-12: 50 Fly – 1st (32.04) Justin Oliver

Girls 13-14: 100 Fly – 1st (02.98) April Kupsky, 3rd Hannah Persaud

Boys 13-14: 100 Fly – 1st (1:01.62) Kevin Oliver, 2nd Juan Herandez

Girls 15-19: 100 Fly – 1st (1:03.51) Mary Cerbone, 2nd Paige Kupsky

Boys 15-19: 100 Fly – 1st (52.66) (New Pool Record) Zack Wolbert, 3rd Patrick Bohdan

Girls 9-10: 100 IM – 1st (1:22.68) Marianne Tassinari, 2nd Grace Peppiatt

Girls 11-12: 200 IM – 1st (2:33.88) Sierra Gillan, 2nd Cara McCall

Boys 11-12: 200 IM – 1st (2:23.27) Woobie Kupsky, 2nd Mark Williams

Girls 13-14: 200 IM – 1st (2:29.80) Julia Delaney, 3rd Hannah Persaud

Boys 13-14: 200 IM – 1st (2:22.66) Adam Deemer, 2nd Ben Gonzalez, 3rd Rory Naturale

Girls 15-19: 200 IM – 1st (2:16.10) Tara Kupsky, 2nd Elizabeth Franzo

Boys 15-19: 200 IM – 2nd (2:06.97) Tyler Dalton, 3rd TJ Dalton

Boys 8 & Under: 100 Free Relay – 2nd (1:39.87) Shane Naturale, Connor McGlynn, Knighthawk Persaud, Grace Peppiat

Girls 9-10: 200 Free Relay – 1st (2:23.55) Mary Kupsky, Katie Hosko, Lea Gore, Grace Peppiatt

Boys 9-10: 200 Free Relay – 2nd (3:12.30) Carter Mui, Josef Franzo, Adam Yagan, Brandon Poveromo

Girls 11-12: 200 Free Relay – 1st (1:55.71) Sierra Hartman, Natalie Eastman, Tori Fenn, Sierra Gillan

Girls 13-14: 200 Free Relay – 1st (1:54.71) Mackenzie Piacenti, Corinne McCall, Nevaeh Williams, Sasha Persaud

Boys 13-14: 200 Free Relay – 1st (1:52.98) William Gore, Stephen Crikelair, Ben Gonzalez, Justin Tagliaferri

Girls 15-19: 200 Free Relay – 1st (1:41.23)(New Pool Record) Mary Cerbone, Tara Kupsky, Emily Wolbert, Kelsey Eastman

Boys 15-19: 200 Free Relay – 1st (1:33.09) Tyler Dalton, TJ Dalton, Zack Wolbert, Martin Bohdan