9 Pool Records fall at the Penn Del League YMCA Championships.

9 Pool Records fall at the Penn Del League YMCA Championships. Emily Wolbert from Pocono Family YMCA broke 2 pool records 1 her own in the 500 Free with a time of 5:11.83 and the other in the 200IM with a time of 2:14.42. Team member Mary Cerbone broke the 100 Breast pool record with a time of 1:09.52 and the 50 Free with a 25.35. Bloomsburg YMCA’s Sydney Smith broke the 100 Backstroke record with a time of 1:01.32, Scranton’s Eric Usbeck the 100 Fly with a time of 55.39 and the 100 Breast with a 1:01.46, Hazelton’s Ryan Paisley the 100 Back with a 54.08 and the Hazelton Boys broke the pool record in the 200 Medley relay with a time of 1:41.95.

The Penn Del League consists of The Pocono Family YMCA (PFY), Bloomsburg YMCA (BAY), Hazelton YMCA (HAZY), Schuykill YMCA (SKY), Scanton YMCA (GSY) and the Wilkes Barre YMCA (WBY). Bloomsburg YMCA won the girls and boys meet with Pocono Family YMCA 3rd for the girls and 2nd for the boys.

Top 3 finishers per event listed below.

Girls 9-10 (200 Med Relay)
1st HAZY, 2nd PFY (J. Delaney, K. Quinoes, G. Saffer, D. Guy), 3rd BAY

Boys 9-10 (200 Med Relay)
1st, BAY, 2nd SKY, 3rd PFY (J. Hernandez, W. Cerbone, J. Oliver, J. Henry

Girls 8 & Under (100 Med Relay)
1st, BAY, 2nd HAZY, 3rd PFY (T. Jackett, Z. Delaney, V. Fenn, D. Persaud)

Girls 9-10 (50 Free)
1st T. Treon (HAZY), 2nd M. Gould (HAZY), 3rd D. Guy (PFY)

Boys 9-10 (50 Free)
1st D. Schreffler SKY, 2nd C. Cabonilas WBY, 3rd J. Hernandez (PFY)

Boys 9-10 (50 Back)
1st (36.60) C. Bunn (PFY, 2nd D. Schreffler SKY, 3rd I Mason (SKY)

Girls 8 & Under (25 Back)
1st A. Kopec WBY, 2nd V. Fenn PFY, 3rd E. Humm WBY

Boys 9-10 (50 Breast)
1st (41.65) R. Naturale PFY, 2nd C. Bennett BAY, 3rd W. Cerbone PFY

Girls 9-10 (100 Fly)
1st (1:31.29) G. Saffer PFY

Girls 8 & Under (50 Free)
1st (36.83) V. Fenn PFY, A Kopec WBY, 3rd M. Yuengling SKY

Boys 9-10 (100 Back)
1st L. Stine BAY, 2nd C. Bunn PFY, 3rd B. LaCroix BAY

Girls 8 & Under (25 Fly)
1st (18.34) V. Fenn PFY, 2nd S. Truslowe BAY, 3rd A. Kopec WBY

Girls 9-10 (50 Fly)
1st C. Campell GSY, 2nd S. Lloyd HAZY, 3rd G. Saffer PFY

Boys 9-10 (50 Fly)
1st (36.35) R. Naturale PFY, L. Stine BAY, Z. Van Orden SKY
Girls 9-10 (100 IM)
1st A. Ferguson BAY, 2nd M. Dando HAZY, 3rd D. Guy PFY

Boys 9-10 (200 Free Relay)
1st (2:14.85) R. Naturale, W. Cerbone, C. Bunn, J. Hernandez PFY, 2nd BAY, 3rd SKY

Girls Open (200 Med Relay )
1st HAZY, 2nd A. Palaski, K. Konz, M. Palaski, M. Joyce PFY, 3rd BAY

Girls 11-12 (200 Medley Relay)
1st BAY, 2nd L. Fenn, M. Flynn, M. Neville, P. Jackett PFY, 3rd SKY

Girls Open (400 IM)
1st (4:52.21) B. Vanderhoof PFY, 2nd E. Cabral PFY, 3rd F. Grego HAZY

Boys 13-14 (400 IM)
1st (4:41.16) Z. Wolbert PFY, 2nd N. Koltenuk BAY

Girls Open (200 Free)
1st (1:59.71) E. Joyce PFY, 2nd M. Amey SKY, 3rd M. Treadway BAY

Boys 13-14 (200 Free)
1st (1:56.04) M. Bohdan PFY, 2nd T. Dando HAZY, 3rd C. Naturale PFY

Girls 11-12 (200 Free)
1st (2:13.23) P. Jackett PFY, 2nd J. Madden BAY, 3rd M. Yannes HAZY

Boys 11-12 (200 Free)
1st R. Schreffler SKY, 2nd H. Gerner PFY, 3rd D. Faust BAY

Girls Open (100 Back)
1st (Pool Record – 1:01.32) S. Mercer BAY, 2nd E. Cabral PFY, 3rd R. Yannes HAZY

Boys Open (100 Back)
1st (Pool Record – 54.08) R. Paisley HAZY, 2nd T. Hewlett GSY, 3rd K. Gray PFY

Boys 13-14 (100 Back)
1st M. Boran SKY, 2nd A. Schaefer GSY, 3rd K. Ramaswamy PFY

Girls 11-12 (50 Back)
1st C. Campbell GSY, 2nd H. Rafel BAY, 3rd L. Fenn PFY

Boys 11-12 (50 Back0
1st Z. Turnitza SKY, 2nd J. Truslowe BAY, 3rd J. Roman PFY

Girls Open (100 Breast)
1st (1:12.04) B. Vanderhoof PFY, 2nd M. Carey GSY, 3rd K. Pleban HAZY

Boys 11-12 (50 Breast)
1st (34.91) L. Naturale PFY, 2nd P. Bohdan PFY, 3rd C. Wrobleski WBY
Girls Open (500 Free)
1st (Pool Record – 5:11.83) E. Wolbert PFY, 2nd E. Joyce PFY, 3rd A. Turzanski BAY

Boys Open (500 Free)
1st N. Koltenuk BAY, 2nd B. Gerner PFY, 3rd S. Vale GSY

Girls 11-12 (50 Free)
1st E. Edelstein BAY, 2nd P. Jackett PFY, 3rd J. Diehl BAY

Boys 11-12 (50 Free)
1st R. Schreffler SKY, 2nd P. Bohdan PFY, 3rd A. Mahler WBY

Girls 13-14 (50 Free)
1st (Pool Record – 25.35) M. Cerbone PFY, 2nd K. Kurzinsky HAZY, 3rd L. Byman GSY

Boys 13-14 (50 Free)
1st (23.86) M. Bohdan PFY, 2nd K. Usbeck GSY, 3rd C. Botto SKY

Girls Open (50 Free)
1st (25.38) A. Burns PFY, 2nd J. Butkus HAZY, 3rd M. Palaski PFY

Girls 11-12 (100 Fly)
1st (1:08.13) M. Neville PFY, 2nd J. Madden BAY, 3rd K. Armetta GSY

Boys 11-12 (100 Fly)
1st A. Mahler WBY, 2nd L. Naturale PFY, 3rd Z. Turnitza SKY

Boys 13-14 (200 Fly)
1st (2:08.84) Z. Wolbert PFY, 2nd N. Koltenuk BAY

Girls Open (200 Fly)
1st (2:18.26) E. Wolbert PFY

Girls 11-12 (100 Free)
1st B. DeAngelo SKY, 2nd P. Jackett PFY, 3rd E. Edelstein BAY

Boys 11-12 (100 Free)
1st R. Schreffler SKY, 2nd H. Gerner PFY, 3rd D. Faust BAY

Boys 13-14 (100 Free)
1st (51.72) M. Bohdan PFY, 2nd K Usbeck GSY, 3rd B. Swingle PFY

Girls Open (100 Freee)
1st (56.11) A. Burns PFY, 2nd M. Carey GSY, 3rd A. Adams SKY

Boys Open (100 Free)
1st E. Usbeck GSY, 2nd A. Bayliff SKY, 3rd S. Velez PFY

Girls 11-12 (100 Back)
1st (1:07.35 Team Record) M. Neville PFY, 2nd C. Campbell GSY, 3rd H. Rafel BAY

Girls Open (200 Back)
1st (2:13.69) E. Joyce PFY, 2nd E. Cabral PFY, 3rd S. Mercer BAY

Girls 11-12 (100 Breast)
1st (1:23.64) M. Flynn PFY, 2nd S. Maue HAZY, 3rd K. Armetta GSY
Boys 11-12 (100 Breast)
1st (1:16.51) L. Naturale PFY, 2nd N. Guy PFY, 3rd Z. Honabach BAY

Girls 13-14 (200 Breast)
1st (2:34.54) M. Cerbone PFY, 2nd M. Wright BAY, 3rd K. Neff BAY

Girls Open (200 Breast)
1st (2:36.32) B. Vanderhoof PFY, 2nd K. Pleban HAZY, 3rd K. Neff BAY

Boys 11-12 (50 Fly)
1st (30.16) H. Gerner PFY, 2nd A. Mahler WBY, 3rd K. Smith BAY

Boys 13-14 (100 Fly)
1st (57.86) Z. Wolbert PFY, 2nd B. Swingle PFY, 3rd J. DeAngelo SKY

Girls Open (100 Fly)
1st J. Butkus SKY, 2nd M. Palaski PFY, 3rd F. Grego HAZY

Girls 11-12 (200 IM)
1st (2:27.54) M. Neville PFY, 2nd B. DeAngelo SKY, 3rd C. Campbell GSY

Girls 13-14 (200 IM)
1st R. Kanaskie HAZY, 2nd C. Dukman SKY, 3rd M. Murphy PFY

Girls Open (200 IM)
1st (Pool Record – 2:14.42) E. Wolbert, 2nd M. Carey GSY, 3rd F. Grego HAZY

Boys 11-12 (200 Free Relay)
1st (1:53.97) P. Bohdan, J. Roman, L. Naturale, H. Gerner PFY, 2nd BAY, 3rd SKY

Girls 13-14 (200 Free Relay)
1st SKY, 2nd HAZY, 3rd L. Marga, M. Murphy, N. Parrish, M. Cerbone PFY

Boys 13-14 (200 Free Relay)
1st SKY, 2nd C. Naturale, J. Fedarick, K. Ramaswamy, B. Swingle PFY, 3rd BAY

Boys Open (200 Free Relay)
1st HAZY, 2nd BAY, 3rd A. Counterman, B. Gerner, K. Gray, S. Velez PFY